• Zasady rekrutacji do klas I szkół podstawowych

• Włocławek, 25 lutego 2016r.

Zasady rekrutacji do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Włocławek na rok szkolny 2016/2017.

1. Podstawa prawna

Rekrutacja do klas I szkół podstawowych, na rok szkolny 2016/2017, odbywa się na podstawie:

-Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.)

-Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie sposobu

przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnionych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, szczegółowego trybu
          i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1942),

-Uchwały Nr XV/3/2016 Rady Miasta Włocławek z dnia 11 stycznia 2016r. w sprawie określenia kryteriów, liczby punktów oraz dokumentów obowiązujących
          w postępowaniu rekrutacyjnym do pierwszej klasy publicznej szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy publicznego gimnazjum, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Włocławek,

-Harmonogramu czynności w postepowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2016/2017 do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Włocławek.

1. Ogólne zasady naboru
          1. Rekrutacja do klas I szkół podstawowych odbywać się będzie metodą tradycyjną (papierową). Obejmować będzie dzieci, które w roku 2016 ukończą:

- 7 lat (urodzone w 2009r.),

- 6 lat (urodzone w 2010r.).

1. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadzać będzie komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły podstawowej.
          2. Do klasy I szkoły podstawowej przyjmuje się z urzędu wszystkie dzieci zamieszkałe
            w obwodzie danej szkoły, na podstawie „Karty zgłoszenia rodziców” (zgłoszenie należy pobrać w szkole obwodowej).
          3. Dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły, mogą zostać przyjęte do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana szkoła podstawowa nadal będzie dysponowała wolnymi miejscami.
          4. Rodzice dziecka zamieszkałego poza obwodem wybranej szkoły wypełniają w formie papierowej  „Wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej” (wniosek należy pobrać
            w wybranej szkole).
          5. Rodzice wskazują maksymalnie 3 wybrane szkoły podstawowe (w tym szkołę obwodową) określając kolejność wybranych szkół w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych.
          6. Do wniosku rodzic kandydata dołącza oświadczenia potwierdzające spełnianie wybranych kryteriów.  Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (wzory oświadczeń należy pobrać w wybranej szkole).
          7. Komplet powyższych dokumentów należy złożyć w wersji papierowej w każdej z trzech wybranych szkół podstawowych.
          8. W przypadku wyboru oddziału sportowego rodzic zapewnia dziecku możliwość udziału w próbie sprawności fizycznej, w terminie ustalonym  przez dyrektora szkoły.
          9. W przypadku szkoły muzycznej I stopnia rodzic zapewnia dziecku  możliwość udziału
            w badaniu predyspozycji do kształcenia muzycznego, w terminie ustalonym przez dyrektora szkoły muzycznej.
          1. Kryteria naboru

Zgodnie w wyżej wymienioną uchwałą Rady Miasta Włocławek w postępowaniu rekrutacyjnym kandydatów zamieszkałych poza obwodem wybranej szkoły podstawowej obowiązują następujące kryteria:

1) zamieszkiwanie kandydata na terenie Gminy Miasto Włocławek - 12 pkt;
          2) rodzeństwo kandydata w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja, uczęszcza lub będzie uczęszczać do tej szkoły – 5 pkt;
          3) ubieganie się o przyjęcie kandydata do szkoły zlokalizowanej najbliżej miejsca zamieszkania lub miejsca pracy jednego z rodziców – 3 pkt;
          4) zamieszkiwanie w obwodzie szkoły osób wspierających rodziców w opiece nad kandydatem - 1 pkt.

1. Harmonogram naboru

w postepowaniu rekrutacyjnym

Rodzaj czynności

w postępowaniu uzupełniającym

Od 1-8 marca 2016r.

Składanie zgłoszeń przez rodziców dzieci zamieszkałych w obwodzie danej szkoły.

------------------------

Od 9-29 marca 2016r.

Zapisy do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej dzieci z poza obwodu danej szkoły (składanie wniosków wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez dziecko określonych kryteriów).

Od 28 kwietnia -
          1 sierpnia 2016r.

Od 30 marca –
          4 kwietnia 2016r.

Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków
          o przyjęcie do danej szkoły  i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę
          w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym żądania  przez przewodniczącego dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte
          w oświadczeniach. Ponadto przewodniczący może zwrócić się do Prezydenta Miasta o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach (Prezydent Miasta dokonuje potwierdzenia
          w terminie 14 dni).

Od 2 – 8 sierpnia 2016r.

5 kwietnia 2016r.

Ogłoszenie listy dzieci zakwalifikowanych
          i niezakwalifikowanych do rekrutacji.

9 sierpnia 2016r.

Od 6-13 kwietnia 2016r.

Podpisywanie przez rodziców deklaracji woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia. Nie złożenie deklaracji w wymaganym terminie będzie jednoznaczne z rezygnacją z miejsca w szkole.

Od 9-16 sierpnia 2016r.

14 kwietnia 2016r.

Ogłoszenie listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych
          do szkoły.

17 sierpnia 2016r.

Od 14-20 kwietnia 2016r.

Przyjmowanie wniosków od rodziców o uzasadnienie odmowy przyjęcia dziecka.

Od 17-23 sierpnia 2016r.

Od 21-27 kwietnia 2016r.

Przyjmowanie odwołań od decyzji o nie przyjęciu dziecka do szkoły.

Od 24-30 sierpnia 2016r.