eTwinning
Krajowa i europejska odznaka jakości dla międzynarodowego projektu eTwinning A to Z of being a teenager. Wyróżnienia są potwierdzeniem wykonania wysokiej jakości projektu.
Projekt był przeprowadzony przez grupę uczniów klasy 6b na zajęciach rozwijających kreatywność językową w roku szkolnym 2019/2020.
Linki do projektu:
https://twinspace.etwinning.net/92484
https://madmagz.com/magazine/1797942
https://www.spreaker.com/show/10-stories-a-to-z-of-being-a-teenager
http://www.pearltrees.com/malkusz/to-quizzes-games-for-teenagers/id33003375
Kilka słów o projekcie:
W projekcie brało udział sześć szkół z: Grecji, Polski, Ukrainy, Hiszpanii, Turcji i Włoch. Głównym tematem były problemy nastolatków. W I etapie projektu uczestnicy poznawali siebie nawzajem, Przedstawiając siebie i swoje szkoły, zapoznawali się z bezpieczną pracą w Internecie i ustalali zasady współpracy. Przedstawiali zwyczaje i tradycje typowe dla ich krajów.
II etap projektu polegał na wspólnych dyskusjach o problemach nastolatków i pozwalał dzieciom dokonać wyboru 10 z nich, które stały się tematami wspólnie pisanych opowiadań. Dzieci w międzynarodowych grupach napisały 10 opowiadań, samodzielnie je ilustrując. Wspólny produkt został wydany w e-magazynie MADMAGZ ( link powyżej). Uczniowie nagrali również wersję audio. Dodatkowo stworzyli zestaw gier i quizów do tematyki projektu.
Podczas współpracy uczniowie doskonalili umiejętności kluczowe takie jak współpraca w obrębie grupy, komunikacja w języku własnym i obcym, wykorzystanie narzędzi TiK do komunikacji i współpracy oraz bycie przedsiębiorczym i kreatywnym. Językiem współpracy był język angielski.
Koordynator: Małgorzata Walkusz
Międzynarodowy projekt eTwinning Responsible Consumption in Action realizowany przez grupę uczniów z klasy 8a w roku szkolnym 2019/2020 otrzymał wyróżnienia: Krajową i Europejską Odznakę Jakości.
Linki do projektu:
https://twinspace.etwinning.net/91876/home
https://view.genial.ly/5fb99bed9e845a12b6ecf59e/presentation-how-to-become-a-responsible-consumer
Kilka słów o projekcie:
Odpowiedzialna konsumpcja stała się głównym tematem projektu, zakładając, że wiedzę o tym, jak być odpowiedzialnym konsumentem w świecie nadmiernej produkcji, konsumpcji i generowania odpadów, należy kształtować od najmłodszych lat. W projekcie wzięły udział 4 szkoły z 3 krajów: Hiszpanii, Czech i Polski używając języka angielskiego do współpracy. Projekt oparty był na podejściu: ZDOBYWAMY WIEDZĘ – DZIAŁAMY – DZIELIMY SIĘ WIEDZĄ.
W pierwszym etapie projektu uczniowie przedstawiali siebie, swoje szkoły i miejsca zamieszkania. Dyskutowaliśmy nad zasadami bezpiecznej pracy w Internecie i prawach autorskich. Przeprowadziliśmy ankietę wstępną dotyczącą wiedzy z tematu projektu. Do kolejnej ankiety zaangażowaliśmy szkolną społeczność badając ich nawyki konsumenckie.
Stopniowo praca stawała się pracą zespołową w małych zespołach narodowych, w końcu uczniowie pracowali w sześciu zespołach międzynarodowych. Uczestnicy przeprowadzili prace badawcze, podczas których prześledzili pochodzenie produktów i ocenili ich ślad wodny i węglowy.
Wykorzystanie Google Drive, pozwoliło na tworzenie wspólnych materiałów takich jak: gry online, materiały do druku, certyfikaty, prezentacje potrzebne na warsztatach do rozpowszechniania idei odpowiedzialnej konsumpcji. Było to ogromne wyzwanie dla wszystkich uczniów i nauczycieli, ponieważ nasze szkoły rozpoczęły naukę online z powodu pandemii na tym ważnym etapie projektu. Zaletą tej sytuacji była nauka znajdowania nowych rozwiązań, większa odpowiedzialność za pracę zespołową, wzajemna pomoc.
Jako produkt końcowy, uczestnicy projektu przeprowadzili w swoich szkołach warsztaty dla uczniów Upgrade thinking! Become a responsible consumer.
W ramach zadania ewaluacyjnego - uczniowie musieli sformułować zobowiązanie do wniesienia wkładu w zrównoważony rozwój naszej planety.
Koordynator projektu Małgorzata Walkusz, współpraca Anna Adamczyk
Wyróżnienia eTwinning
Projekty realizowane w roku szkolnym 2018/2019 otrzymały krajowe i europejskie odznaki jakości. Gratuluję wszystkim uczniom biorącym udział w projektach z klasy 7a oraz 3e gimnazjum. To ważne wyróżnienie dla waszej wspaniałej pracy.
We are the champions (of eTwinning)
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 we Włocławku tworzą najlepsze projekty międzynarodowe w Polsce!!!
5 czerwca w pięknej scenerii Zamku Ujazdowskiego w Warszawie na Gali rozdania nagród dowiedzieliśmy się, że najwyższe miejsca w kategorii wiekowej 11-15 lat w Ogólnopolskim Konkursie Nasz projekt eTwinning 2019 zajęły dwa projekty z naszej szkoły:
TransMission for the Global Goals – I miejsce i nagroda główna (monitor interaktywny), projekt realizowany przez grupę wspaniałych uczniów z klasy IIIc. Koordynator: Małgorzata Walkusz
Practice makes perfect – II miejsce, projekt realizowany przez grupę wspaniałych uczniów z klasy VIIa. Koordynator: Małgorzata Walkusz, współpraca: Anna Adamczyk
Międzynarodowa Konferencja eTwinning 2018
eTwinning and our heritage: where the past meets the future to tytuł dorocznej międzynarodowej konferencji połączonej z uhonorowaniem laureatów Europejskiego Konkursu eTwinning 2018, która odbyła się 25-27 października 2018 r. W Warszawie.
Konferencja była dla mnie wspaniałym doświadczeniem, głównie z powodu możliwości spotkania nauczycieli, z którymi współpracuję od kilku lat i którzy wraz ze swoimi uczniami są współtwórcami wielu naszych sukcesów.
Wraz z Sonią Ruiz Garcia, Marią Isabel Perez Gonzalez i Lubomirem Dohnalem odebrałam gratulacje i dyplom za zdobycie pierwszego miejsca w kategorii wiekowej 16-19 lat, za projekt National Parks=International Treasure. Mieliśmy również okazję wspólnie przedstawić zwycięski projekt innym nauczycielom uczestniczącym w konferencji i przekazać im nasze doświadczenia z realizacji poszczególnych zadań w projekcie oraz odpowiedzieć na pytania.
Małgorzata Walkusz
Informacje o sukcesie naszej szkoły można znaleźć również na stronie:
eTwinning Polska TUTAJ
Kilka słów o wyróżnionym projekcie TransMission for thr Global Goals
Szkoły partnerskie:
IES Albert Einstein, Hiszpania
Lycée Michelet, Francja
3rd General Lyceum of Mytilene, Grecja
IES Jacarandá, Hiszpania
Liceo Scientifico Statale "Aselli", Włochy
Liceo Statale delle Scienze Umane "S. Anguissola", Włochy
Our Lady of Mercy College, Irlandia
Projekt był realizowany w roku szkolnym 2017/2018 przez grupę uczniów z klasy IIc gimnazjum.
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ są światowymi celami, które wymagają globalnej współpracy. Aby osiągnąć cele, każdy musi wykonać swoją część: rządy, sektor prywatny, społeczeństwo obywatelskie. Jako obywatele, tj. członkowie społeczności lokalnej i globalnej, uczniowie mają rolę do odegrania, aby przyczynić się do zrównoważonej przyszłości i należy im to uświadamiać od najmłodszych lat. Dzięki temu projektowi uczniowie lepiej zrozumieli problemy i odpowiedzieli na pytanie: co możemy zrobić jako obywatele? Jak możemy wywrzeć wpływ na naszą społeczność, aby uczynić świat lepszym miejscem? Ten projekt poprowadził uczniów do współpracy w zespołach, wymieniając pomysły na temat różnych wyzwań, z jakimi będą musieli się zmierzyć do 2030 roku. Stworzyli wspólnie e-magazyn i kanał radiowy, dzięki którym mogli dzielić się swoimi pomysłami i opiniami publicznie. Proces współpracy w całym projekcie wymagał od uczniów pracy w zespołach, wymiany punktów widzenia, negocjowania, osiągania porozumień i podejmowania wspólnych decyzji w sposób pełen szacunku i demokracji. Ten projekt był innowacyjny i kreatywny na wiele sposobów: skupiał się na włączającej i aktywnej pedagogice poprzez pracę zespołową, współpracę, ocenę rówieśniczą, Wzmocnił zarówno pisemną i ustną praktykę języka angielskiego, zachęcał do wyrażania siebie i pozwalał uczniom na wysłuchanie ich głosu, angażował uczniów w proces decyzyjny w sposób demokratyczny, zachęcał do inicjatywy i uczenia się. Sprawił, że uczniowie czują się częścią społeczności międzynarodowej i stają się obywatelami świata. Pomógł uczniom zrozumieć globalne problemy zrównoważonego rozwoju i rozwinął umiejętności krytycznego myślenia. Uczniowie uczestniczyli w edukacji medialnej dzięki aktywnej praktyce dziennikarskiej: pisanie artykułów, nagrywanie audycji internetowych, rozwiązywanie problemów związanych z prawami autorskimi i źródłami.
Kilka słów o wyróżnionym projekcie Practice Makes Perfect
Szkoły partnerskie:
Gymnázium Kroměříž, Czechy
Colegio Internacional Eurovillas, Hiszpania
ICS "Don Lorenzo Milani", Włochy
Istituto Comprensivo "DE AMICIS", WłochySzkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka, Polska
Projekt był realizowany w roku szkolnym 2017/2018 przez grupę uczniów z klasy VIa.
Tematyka projektu związana była z przysłowiami angielskimi, które posłużyły jako punkt wyjścia do rozwinięcia takich tematów jak: zdrowy styl życia, dobroczynność, obywatelstwo i patriotyzm, przyjaźń, różnorodność kulturowa, praca i rozrywka, technika i wynalazki, pieniądze.
Projekt powstał w celu realizacji wybranych treści programowych poprzez eTwinning i był zaplanowany do przeprowadzenia na lekcjach języka angielskiego.
W pierwszym etapie projektu uczniowie przedstawili siebie uzupełniając profile na Twinspace i próbowali znaleźć osoby ze wspólnymi zainteresowaniami na forum, co stanowiło wstęp do tworzenia grup międzynarodowych. Przygotowali zdjęcia swoich szkolnych zespołów, które umieścili na Padlecie. Następnie utworzyli małe narodowe grupy, nadali sobie nazwy, opisali swoje grupy i również umieścili na wspólnej tablicy.
Następnie uczniowie wykonali zadania, które sprawdzały i pogłębiały ich wiedzę na temat bezpieczeństwa w Internecie i praw autorskich. Jako podsumowanie nabytej wiedzy powstały komiksy oraz Dotstorming z opiniami uczniów.
Częścią wspólną dla wszystkich uczestników była strona ‘English proverbs’, która naukę przysłów angielskich połączyła z kulturą własnego kraju przy tworzeniu wielojęzycznego słownika przysłów na wspólnym dokumencie Google. Ażeby każde przysłowie zyskało swój artystyczny obraz, przysłowia zostały przydzielone grupom narodowym, co przyniosło rezultat w postaci pięknych rysunków i kolaży, które zostały przez dzieci sfotografowane i umieszczone we wspólnej prezentacji Google. Zadanie zostało wykonane, a dobry ‘duch projektu’ obudzony - dzieci nauczyły się, że w tym projekcie będą częścią dużego zespołu, który dąży do realizacji wspólnych celów. Szybko przekonały się, jak duża jest siła współtworzenia oglądając z zachwytem swoje dwie pierwsze książeczki elektroniczne i odnajdując w nich własny wkład pracy.
W głównej części projektu prace przebiegały całkowicie w zespołach międzynarodowych, co dawało wiele możliwości uczenia się od siebie nawzajem i było element innowacyjnym. Uczniowie mieli swobodę w doborze grup międzynarodowych oraz dwóch spośród 10 przysłów nad którymi chcieli pracować. Prace przebiegały w duchu demokracji i były przykładem edukacji włączającej, uczniowie przybierali wiele ról zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i uzdolnieniami. Tworzyli chmury słów ucząc się w ten sposób słownictwa, dyskutowali wymieniając argumenty i opinie, ustalali szczegóły wspólnego wyglądu prezentacji, zbierali pytania do ankiet. Współpracowali i współtworzyli prezentacje i ankiety wykorzystując narzędzia Google oraz infografiki bazując na analizie i wynikach ankiet. Współtworzyli quizy ‘Milionerzy’ oraz inne quizy i gry w programie Learning Apps. Przy przygotowaniu kalendarza adwentowego uczniowie wykazali się pomysłowością i inicjatywą, mieli swobodę działania i wykorzystali ją w pełni, realizując różne pomysły. Np. polska grupa zaśpiewała i nagrała piosenkę. Element rywalizacji pojawił się w konkursie na logo, autorzy umieszczali swoje prace w programie Tricider, ale głosowanie nie ograniczało się do przyznania gwiazdki, należało również uzasadnić swój wybór. W całym projekcie zastosowano wiele metod i technik aktywizujących, dzięki którym nauka zmieniła się w zabawę i międzynarodową przygodę. Oprócz wykonywania zadań w wybranych tematach, obowiązkiem było regularne zapoznawanie się z efektami prac innych grup, co wzmacniało przynależność do całej projektowej ‘rodziny’.
Uczniowie wypracowali serię produktów materialnych przedstawionych na twinspace:
- strona internetowa projektu
- e-book ‘Dictionary of Proverbs’
- e-book ‘English Proverbs in Images’
- e-book ‘Infographics'
- zestaw e-booków z prezentacjami do tematyki przysłów
- zestaw gier ‘Milionerzy'
- zestaw quizów i gier Learning Apps
- logo projektu
- kolaże zdjęć
- zestaw ankiet
- kalendarz adwentowy
- tablice Padlet i Dotstorming z opiniami i dyskusjami uczniów
- tablica Padlet z zestawem komiksów n/t bezpiecznego Internetu i praw autorskich
Strona projektu: https://sites.google.com/view/englishproverbs/home
Strona twinspace: https://twinspace.etwinning.net/44820/home
Wyróżnienia dla projektów eTwinning 2018:
- Projekt Practice Makes Perfect otrzymał Krajowa i Eurpejską Odznakę Jakości. Wyróżnienia otrzymały również wszystkie szkoły biorące udział w projekcie - Czechy, Hiszpania i dwie szkoły we Włoszech. W Czechach projekt odniósł kolejny sukces zajmując II miejsce w ogólnokrajowym konkursie, w kategorii wiekowej 16-19 lat w październiku 2018r. We Włoszech koordynatorki projektu będą go prezentowały jako przykład dobrych praktyk na ogólnokrajowej konferencji w listopadzie 2018. Projekt realizowany był przez grupę z klasy VIa w roku szkolnym 2017/2018.
- Projekt TransMission for the Global Goals otrzymał Krajową i Europejską Odznakę Jakości we wszystkich krajach biorących udział w projekcie Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja, Irlandia. Projekt realizowany był przez grupę z klasy IIc gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018.
Pani Minister Anna Zalewska doceniła sukces zwycięskiego projektu w Europejskim Konkursie eTwinning
21 marca koordynator zwycięskiego projektu Małgorzata Walkusz odebrała z rąk Pani Minister Anny Zalewskiej dyplom i gratulacje za zajęcie I miejsca w Europejskim Konkursie eTwinning.
Ministerstwo Edukacji Narodowej TUTAJ
JESTEŚMY ZWYCIĘZCAMI W EUROPEJSKIM KONKURSIE ETWINNING!!!
W czerwcu 2017r. wraz z Dyrektorem Szkoły i 4-osobową delegacją uczniów odbierałam gratulacje i dyplomy za zajęcie I miejsca w konkursie ogólnopolskim „Nasz projekt eTwinning 2017” za projekt National Parks = International Treasure. Dzisiaj z radością mogę pochwalić się następnym sukcesem tego projektu, tym razem na szczeblu europejskim. Projekt został zwycięzcą europejskiego konkursu eTwinning European Prizes 2018 w kategorii wiekowej 16-19 lat. Jest to ważne wyróżnienie dla wszystkich uczestników projektu: 69 uczniów i 5 nauczycieli, a zarazem potwierdzenie, że to co robimy na lekcjach jest najwyższej jakości.
Moi wspaniali uczniowie, którzy przyczynili się do sukcesu naszej szkoły to grupa z klasy IIIb (rok szkolny 2016/2017): Artur Rosłonowski, Filip Rydziński, Igor Sosnowicz, Jakub Krzyżanowski, Jakub Wysocki, Julia Twardowska, Magda Gułowska, Marlena Janiak, Mateusz Kramkowski, Miłosz Siemianowski, Natalia Gapińska, Nikola Zielińska, Tymoteusz Obielecki, Wiktor Będlin, Wiktoria Mrozowicz i Łukasz Orylski.
Partnerskie szkoły w projekcie:
Gymnázium Kroměříž, Czechy (koordynator: Lubomir Dohnal)
Colegio Internacional Eurovillas, Hiszpania – Madryt (koordynator: Sonia Ruiz Garcia)
Zakladna skola s materskou skolu, Słowacja (koordynator: Silvia Murgasowa)
IES Banaderos-Cipriano Acosta, Hiszpania – Gran Canaria (koordynator: Maria Isabel Perez)Nasz sukces można zobaczyć na stronach:
etwinning.net TUTAJ
eTwinning.pl TUTAJ
Gratulacje i podziękowania dla wszystkich uczestników projektu
Małgorzata Walkusz
EUROPEJSKIE ODZNAKI JAKOŚCI 2017
Kolejne potwierdzenie, że projekty realizowane przez naszych uczniów są wysokiej jakości. Obydwa projekty były realizowane przez klasę IIIb w roku szkolnym 2016/2017.
Europejska Odznaka Jakości dla międzynarodowego projektu eTwinning „National Parks=International Treasure” koordynator M.Walkusz (25.10.2017r)
Europejska Odznaka Jakości dla międzynarodowego projektu „RadioActive T.E.A.M.”, koordynator M.Walkusz (25.10.2017r.)
Doroczna konferencja eTwinning ‘Turning Inclusion into Action’ – Malta 2017
Turning Inclusion into Action’ – to tytuł niezwykłej konferencji połączonej z rozdaniem europejskich nagród eTwinning 2017. Ten wyjątkowy event zgromadził 650 gości z całej Europy – nauczycieli, przedstawicieli Biur Kontaktowych oraz Ministerstw Edukacji. Wspólnie brali udział w wykładach, warsztatach i ceremonii wręczenia nagród. (ze strony etwinning.pl)
Konferencja była dla mnie wspaniałym, motywującym do dalszej pracy w eTwinningu doświadczeniem. Miałam okazję wymienić opinie z innymi nauczycielami, zapoznać nowych partnerów do przyszłych projektów oraz spotkać nauczycielki z partnerskich szkół we Francji i Hiszpanii, z którymi współpracowałam w zeszłym oraz obecnym roku szkolnym.
Uczestniczyłam w następujących warsztatach:
Warsztat I: ‘Inclusive Teaching” prowadzony przez Marinę Screpanti, w którym prowadząca przedstawiła korzyści nauczania włączającego, podawała przykłady technik, które może wykorzystać nauczyciel włączający. W części warsztatowej, pracowałam w grupie nauczycieli nad stworzeniem ćwiczeń i aktywności do wykorzystania w nauczaniu włączającym, próbowaliśmy wykorzystać narzędzia ICT zaproponowane przez prowadzącą.
Warsztat II : ‘On the Road with Inclusion via eTwinning group “Inclusive Education’ by Marijana Smolcec, gdzie przedstwiony był problem barier wykluczających i szereg rozwiązań jak je pokonywać. Prowadząca przedstawiła narzędzia ICT do komunikacji i współpracy w grupie, które można wykorzystać w projektach eTwinning. Zapoznaliśmy się z grupą na eTwinning Live „Inclusive Education”, do której zostaliśmy zaproszeni oraz z z projektem „The time project’.
Warsztat III: ‘European Toolkit for Schools for more inclusive education’ prowadziła Denitsa Gospodinova, która przedstawiła jak wspierać edukację włączającą i przeciwdziałać wczesnemu kończeniu nauki. Zapoznała nas bardzo dokładnie ze stroną internetową Europejski przybornik szkolny i z pięcioma obszarami tematycznymi zawartymi z zestawie materiałów. W części warsztatowej nauczyciele, pracując w grupach, mieli za zadanie odpowiedzieć na szereg pytań do materiałów dostarczonych przez prowadzącą i przedstawić wnioski.
Warsztat IV: ,Introducing the Twinning school’by Anne Gilleran, która zapoznała nas z etapami wnioskowania o miano ‘szkoły eTwinning” i bardzo dokładnie omówiła kryteria oceny wniosków. Dowiedziałam się jak będzie przebiegał w szczegółach proces wnioskowania.
Wszystkie warsztat były źródłem cennej wiedzy, którą wykorzystam w pracy z moimi uczniami podczas obecnych i następnych projektów eTwinning oraz w pracy nauczyciela.
Małgorzata Walkusz
https://groups.etwinning.net/42604/home
W 2 wydaniu kwartalnika 'Europa dla aktywnych' można znaleźć artykuł o zwycięskim projekcie 'National Parks=International Treasure'. Kwartalnik wydawany jest przez
Kolejne wyróżnienia dla projektów eTwinning:
- Projekt National Parks=International Treasure otrzymał Europejską Odznakę Jakości. Odznaki otrzymały również wszystkie kraje biorące udział w projekcie. W Czechach projekt odniósł kolejny sukces zajmując I miejsce w ogólnokrajowym konkursie, w kategorii wiekowej 16-19 lat.
- Projekt RadioActive Team otrzymał Krajową i Europejską Odznakę Jakości. We Włoszech został uznany za najlepszy projekt w kategorii Integracja międzyprzedmiotowa.
I miejsce dla projektu National Parks=International Treasure
w ogólnopolskim konkursie „Nasz projekt eTwinning 2017”, w kategorii wiekowej 16-19
2 czerwca delegacja naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej gali, na której dowiedzieliśmy się, że projekt National Parks=International Treasure zdobył I miejsce w kategorii wiekowej 16-19 lat. Projekt był realizowany przez 16 uczniów z klasy IIIb. (Gratulacje!)
Ceremonia odbyła się w niezwykłej scenerii Teatru Królewskiego – Stara Pomarańczarnia w Muzeum Łazienki Królewskie. Wraz z nauczycielami i uczniami wyróżnionych szkół organizatorzy mieli przyjemność gościć przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej – Panią Minister Marzennę Drab i Pana Rafała Lwa-Starowicza. Ministerstwo Cyfryzacji reprezentował Pan Minister Marek Zagórski i Lider Cyfryzacji Pan Włodzimierz Marciński. W spotkaniu wziął także udział Kurator Oświaty w województwie kujawsko-pomorskim, Pan Marek Gralik.
Na zakończenie uroczystości dr Stanisław Skórka (Instytut Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie) zafascynował gości wykładem o projektowaniu informacji, tak aby odbiorcy mogli wykorzystywać je samodzielnie do własnych celów. Rozważania z zakresu architektury informacji zaciekawiły nawet najmłodszych uczestników konferencji.
Po część oficjalnej, organizatorzy zadbali o dostarczenie wielu niezapomnianych atrakcji, począwszy od bardzo wykwintnego lunchu w przepięknych wnętrzach Starej Pomarańczarni, poprzez musical „Piotruś Pan” w teatrze Buffo, aż do wieczornych warsztatów integracyjnych dla młodzieży, na których wszyscy świetnie się bawili. Następnego dnia, przedpołudnie delegacje spędziły na grze miejskiej w Łazienkach Królewskich, która pozwoliła nam poznać szczegółowo ten przepiękny park. Pobyt w Warszawie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem na pamiątkę miłych, wspólnie spędzonych dni.
Odznaka Jakości dla projektu eTwinning realizowaniego przez 16 uczniów z klasy IIIb ( rok szkolny 2016/2017)
National Parks = International Treasure
Odznaka Jakości jest przyznawana wybitnym projektom eTwinning i wskazuje osiągnięcie określonego krajowego i europejskiego standardu. Wyróżnione takimi odznakami projekty są uznawane za przykłady dobrej praktyki, godne do naśladowania przez inne instytucje zarówno w kraju, jak i za granicą.
Słów kilka o projekcie
Nasi partnerzy:
- Gymnázium Kroměříž, Czechy
- Colegio Internacional Eurovillas, Madryt, Hiszpania
- Zakladna skola s materskou skolu, Słowacja
- IES Banaderos-Cipriano Acosta, Hiszpania
Tematyka projektu związana jest z parkami narodowymi, pięknem przyrody ojczystej i europejskiej oraz ochrony jej.
W pierwszym etapie projektu uczniowie przedstawili siebie uzupełniając profile na Twinspace i próbowali znaleźć osoby ze wspólnymi zainteresowaniami na forum . Przygotowali prezentacje i filmy o swoich szkołach i miejscowościach, które umieścili na Padlecie. Każda szkolna grupa, przygotowała quiz Kahoot na podstawie zamieszczonych materiałów, dzięki któremu mogliśmy sprawdzić nabytą wiedzę, wspaniale się przy tym bawiąc.
Następnie uczniowie wykonali zadania, które sprawdzały i pogłębiały ich wiedzę na temat bezpieczeństwa w Internecie i praw autorskich. Jako podsumowanie nabytej wiedzy powstały komiksy oraz Tricider z opiniami uczniów.
Kolejny krok zbliżał uczestników do głównego tematu projektu – parków narodowych. Szkolne, narodowe grupy zbierały, segregowały i przedstawiały materiały o parkach narodowych w ich krajach, umieszczając prezentacje, mapy i obrazy na Padlecie. Wszyscy uczestnicy wyrazili swoje opinie na temat potrzeby istnienia parków narodowych.
W głównej części projektu prace przebiegały w zespołach międzynarodowych. Uczniowie zostali podzieleni na 8 grup ekspertów i mieli za zadanie ‘zbudować’ wspólny międzynarodowy park, który został nazwany ‘Treasure International Park’. Pierwszy etap polegał na stawaniu się ekspertami, tak więc uczniowie poszerzali zakres słownictwa w swojej dziedzinie, tworząc międzynarodowy słowniczek, tworzyli logo zespołu oraz zapoznawali się dziedziną, tworząc mapy mentalne w programie Mindmeister. Następnie tworzyli wspólne prezentacje na Google slides, które zostały zaprezentowane za pomocą e-książeczek w programie Issuu. Uczniowie dyskutowali nad zasadami zachowania w parku i tworzyli infografiki a także wspólnie pisali treść radiowej reklamy parku z wykorzystaniem Google doc i nagrywali ją.
W końcowym etapie projektu tworzyli quizy i gry na podstawie całości materiałów naszego projektu, tworząc zasoby edukacyjne dla innych nauczycieli i uczniów nie będących uczestnikami projektu.
Rok szkolny 2014/2015
Krajową i Europejską Odznakę Jakości otrzymał projekt:
Greener eTwinners for a Greener Future (Czechy, Hiszpania, Słowacja, Polska) koordynator: Małgorzata Walkusz, współpraca: Joanna Drążek
Europejska Konferencja eTwinning 2014 - Rzym
Ponad 500 nauczycieli z całej Europy zgłębiało, w jaki sposób eTwinning otwiera EDUKACJĘ poprzez innowacyjne nauczanie i uczenie się podczas dorocznej Konferencji w Rzymie w dniach 27-29 listopada 2014 r.
Temat tegorocznej Konferencji eTwinning to „Otwieranie edukacji”, w najszerszym znaczeniu tego hasła. Mowę powitalną wygłosiła włoska minister edukacji Stefania Giannini i przedstawiciel Komisji Europejskiej. Wykład inauguracyjny „Elastyczna edukacja” wygłosił Lord David Puttnam – wykład dotyczył systemów edukacji w obliczu potrójnego zagrożenia: „zmianami klimatycznymi” – cyfrowymi, ekologicznymi i gospodarczymi.
Gimnajzum nr 3 im Polskich Noblistów reprezentowała koordynatorka projektów eTwinning Małgorzata Walkusz.
‘Konferencja była dla mnie wspaniałym, motywującym do dalszej pracy w eTwinningu doświadczeniem. Miałam okazję wymienić opinie z innymi nauczycielami, zapoznać nowych partnerów do przyszłych projektów oraz spotkać nauczyciela z partnerskiej szkoły z przeprowadzonego w ubiegłym roku projektu. Uczestniczyłam w kilku warsztatach, a wszystkie one były źródłem cennej wiedzy, którą wykorzystam w pracy z moimi uczniami podczas następnych projektów. ‘
Małgorzata Walkusz
Słów kilka o zwycięskim projekcie WALK OF FAME- Idols and Heroes of Teenagers,
laureacie konkursu „Nasz projekt eTwinning 2014- X edycja” - II miejsce w konkursie tematycznym „Świadomy użytkownik Internetu”
Projekt był realizowany przez 16 uczniów z klasy Ic we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Grecji, Czech oraz Tunezji.
Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby uczniów, którzy bardzo często wykonują prezentacje multimedialne korzystając z Internetu jako jedynego źródła wiedzy, ale nie zawsze dają sobie radę z planowaniem, wyszukiwaniem, segregowaniem i krytycznym odbiorem informacji znalezionych w Internecie. Duży problem stanowi również brak poszanowania prawa autorskiego, młodzież nie zdaje sobie sprawy, że większość treści, które znajdują się w sieci to chronione prawem autorskim utwory. Powyższe problemy i ich skala stały się inspiracją do powstania tego projektu.
Tematyka projektu dotyczyła idoli i bohaterów nastolatków i przyniosła wszystkim uczestnikom wiele radości i satysfakcji. Poznanie partnerskich szkół nastąpiło dzięki forum „znajdź etwinnerów”. Projekt został założony pomiędzy Polską a Grecją, a jednocześnie partnerami zostały szkoły z Czech, Hiszpanii oraz Tunezji i w takim gronie przystąpiliśmy do naszej międzynarodowej przygody.
W pierwszym etapie projektu wszyscy uczniowie przedstawili się umieszczając wpisy na forum i tworząc mówiące awatary Voki. Grupy przygotowały krótkie prezentacje o swoich szkołach, wykonały zdjęcia grup szkolnych, szkół i miejsc gdzie mieszkają tworząc bogate galerie zdjęć. Ze względu na fakt, że jednym z głównych celów projektu było uwrażliwienie młodzieży na prawo autorskie i bezpieczeństwo w Internecie w różnych fazach projektu uczniowie wykonywali zadania dotyczące bezpieczeństwa w sieci, co było celowym zabiegiem ciągłego przypominania o zachowaniu w sieci, nabywaniu i utrwalaniu dobrych nawyków.
Kolejny etap projektu to podział na grupy szkolne i międzynarodowe w pięciu kategoriach reprezentujących idoli i bohaterów: grupa1 muzycy/zespoły, grupa 2 sportowcy, grupa 3 aktorzy/aktorki, grupa 4 postacie z książek/filmów, grupa 5 znani ludzie z przeszłości. Podziału dokonano najpierw z zespołach szkolnych, a następnie połączono grupy szkolne z każdej kategorii w grupy międzynarodowe.
Trzeci etap to praca w grupach szkolnych i międzynarodowych, zbieranie materiałów, dobieranie ich od potrzeb prezentacji oraz tworzenie samych prezentacji. Część projektu, w której uczniowie mogli wykazać się dużą autonomią, kreatywnością i umiejętnością współpracy. Każda grupa szkolna musiała wybrać 3 dowolnych idoli i wykonać 3 prezentacje w różnych programach, warunkiem było, że bohaterowie muszą pochodzić z kraju danej grupy, w ramach promowania kultury własnego kraju. Uczniowie poznali nowe programy np. Pearltrees , Glogster, Prezi, którymi bardzo szybko zaczęli się sprawnie posługiwać, cieszył ich fakt, że tak łatwo mogą tworzyć wspólne produkty z rówieśnikami z 4 innych krajów.
Ostatni etap zebrał wszystkie grupy międzynarodowe przy współtworzeniu produktu końcowego za pomocą programu Popplet. Wspólny produkt jest zestawem wszystkich stworzonych prezentacji w postaci stron www. Dużo entuzjazmu wywołały ostatnie zadania projektu, które polegały na oglądaniu i komentowaniu ulubionych prezentacji oraz głosowaniu na najlepszą w każdej kategorii. Uczniowie z dużym zapałem przystąpili również do ankiety ewaluacyjnej, podsumowującej wspólną kilkumiesięczną pracę i proponując tematykę następnych projektów eTwinning, które chcą realizować w nowym roku szkolnym.
Cieszę się, że poprzez komunikację z rówieśnikami z innych krajów mogę motywować naszych uczniów do nauki języka angielskiego, budować u nich postawy ciekawości i otwartości na inne kultury oraz przygotować ich do pracy w międzynarodowych grupach w przyszłości.
Koordynatorka projektu
Małgorzata Walkusz
Kolejny sukces Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów we Włocławku w programie eTwinning
6 czerwca 2014r. w Warszawie odbyła się Ogólnopolska konferencja programu eTwinning z ceremonią wręczenia nagród w konkursie „Nasz projekt eTwinning 2014- X edycja”. Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów zajęło II miejsce w konkursie tematycznym „Świadomy użytkownik Internetu” za projekt WALK OF FAME – Idols and Heroes of Teenagers.
Ceremonia wręczenia nagród w X jubileuszowej edycji konkursu „Nasz projekt eTwinning” odbyła się w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Na uroczystości goszczono Pana Krzysztofa Króla – Doradcę Prezydenta RP ds. społeczeństwa informacyjnego z Kancelarii Prezydenta RP, Panią Ewę Dudek – Podsekretarz Stanu w MEN, Przewodniczącą Rady FRSE, przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji: Pana Tomasza Napiórkowskiego z Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego i Panią Annę Bramską, Panią Ewę Masny – Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Stołecznego, jurorów konkursów eTwinning, ekspertów, ambasadorów i trenerów programu, przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych i instytucji oświatowych, a także naszych sponsorów: przedstawicieli Image Recording Solutions Sp. z o.o.
Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Pan Mirosław Marczewski, powitał znamienitych Gości, a następnie podkreślił wyjątkowe osiągnięcia Programu eTwinning w Polsce: liczną społeczność nauczycieli zarejestrowanych w Programie, zdobywanie wielu nagród w konkursach europejskich i ogólnopolskich. Przypomniał, że eTwinning pozwala na podnoszenie kompetencji kluczowych, zwiększa umiejętności komunikowania się w języku obcym, uczy pracy w grupie, a nauczycielom zapewnia ciągłe doskonalenie zawodowe.
Pan Krzysztof Król – Doradca Prezydenta RP ds. społeczeństwa informacyjnego z Kancelarii Prezydenta RP pogratulował laureatom konkursu sukcesu i życzył kolejnych wspaniałych działań z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Pan Tomasz Napiórkowski z Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, wspomniał, że już od kilku lat obserwuje rozwój Programu eTwinning w Polsce i przygląda się kolejnym projektom eTwinning zgłaszanym do konkursu i z radością stwierdza, że są one coraz lepsze. Zachęcał uczniów do zainteresowania się kodowaniem, które w znakomity sposób uczy logicznego myślenia.
Komisja konkursu dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i konkursu „Świadomy użytkownik Internetu” pracowała w składzie: Dr Sławomir Wronka – Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku – Przewodniczący Komisji; Dr Leszek Rudak – Uniwersytet Warszawski i Dr Nikodem Kuźnik – Politechnika Śląska. Natomiast Komisja konkursowa „Nasz projekt eTwinning – X edycja 2013” i konkursu specjalnego pracowała w składzie: Dr Elżbieta Gajek – ekspert eTwinning, Uniwersytet Warszawski, przewodnicząca Komisji Konkursowej; Iwona Moczydłowska – Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, ekspert eTwinning; Ewa Wiśniewska – Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Rok szkolny 2013/2014
W tym roku szkolnym dwa projekty eTwinning zostały wyróżnione. Krajową i Europejską Odznakę Jakości otrzymał projekt:
- WALK OF FAME- Idols and Heroes of Teenagers (Hiszpania, Tunezja, Czechy, Grecja), Koordynator: Małgorzata Walkusz
Krajową Odznakę Jakości otrzymał:
- PRACTICE MAKES PERFECT- eTwinning during English lessons ( Łotwa, Polska), koordynator: Małgorzata Wakusz
Seminarium kontaktowe eTwinning Plus
W dniach 26-29.09 2013r. w Krakowie odbyło się Seminarium Kontaktowe eTwinnning Plus. W seminarium wzięli udział doświadczeni w programie eTwinning nauczyciele z krajów europejskich oraz nauczyciele z eTwinning Plus – Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Tunezji i Ukrainy.
Gimnajzum nr 3 im. Polskich Noblistów reprezentowała nauczycielka języka angielskiego z kilkuletnim doświadczeniem w programie eTwinning, Małgorzata Walkusz. Seminarium było okazją do poznania nauczycieli z wielu krajów, wymiany doświadczeń zawodowych i założenia nowych projektów eTwinning.
Rok szkolny 2012/2013
Krajowa Odznaka Jakości dla projektu eTwinning Ecological Footprint (Turcja, Holandia, Polska) , koordynatar: M.Walkusz
Międzynarodowa Konferencja eTwinning w Lizbonie
Pani Małgorzata Walkusz, koordynator zwycięskiego projektu TEENS 4 TEENS, reprezentowała Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów na konferencji eTwinning w Lizbonie
W Lizbonie w dniach 14-16 marca 2013 r. odbyła się uroczysta konferencja eTwinning połączona z zakończeniem konkursu europejskiego. Doroczne spotkanie ponad 400 nauczycieli z całej Europy było radosnym, wręcz entuzjastycznym wydarzeniem. Toczyły się rozmowy, wymiana doświadczeń, planowanie kolejnych projektów, podpatrywanie jakie działania projektowe prowadzili laureaci konkursu o Nagrodę europejską. To w fantastyczny sposób motywuje nauczycieli do dalszej pracy, jest źródłem tajemniczej energii, dzięki której powstają kolejne, wspaniałe projekty.
Komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Pani Androulla Vassiliou przygotowała nagranie wideo na powitanie skierowane do uczestników konferencji, a Minister Edukacji i Nauki Portugalii Pan João Casanova uroczyście otworzył spotkanie. Uczniowie z Michael Giacometti School w Lizbonie stworzyli zespół perkusyjny, który wykorzystując kije, wiaderka po farbie i blaszane pudełka wystąpił przed audytorium.
Wykład inaugarycyjny profesora Bob Fryer pt. “Learning Citizenship for the 21st Century” nawiązujący do Europejskiego Roku Obywateli 2013 jest znakomitą inspiracją do wychowania w duchu obywatelskim we wszystkich szkołach w całej Europie i w świecie.
Rok szkolny 2011/2012
W tym roku szkolnym realizowaliśmy trzy projekty eTwinning z czego dwa otrzymały wyróżnienia: Krajowe i Europejskie Odznaki Jakości.
- Actions speak louder than words – English proverbs in use (Grecja i Rumunia) koordynator: Małgorzata Walkusz
- National Parks=International Treasure (Francja, Rumunia, Polska), koordynator: Małgorzata Walkusz
Słów kilka o zwycięskim projekcie TEENS 4 TEENS
Szkoły partnerskie:
- Realschule Wedemark, Niemcy, koordynator: Cornelia Müller
- Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów, Polska, koordynator: Małgorzata Walkusz
Inspiracją do stworzenia projektu TEENS 4 TEENS były moje własne doświadczenia w pracy z młodzieżą gimnazjalną, dla której atrakcyjna tematyka jest bardzo ważnym czynnikiem motywującym do nauki. Nastolatki niechętnie wykonują zadania, które uważają za nudne lub nieprzydatne, jednak z dużym zaangażowaniem i kreatywnością podchodzą do tych, które są dla nich ciekawe. Projekt opierał się również na założeniu, że presja grupy rówieśniczej sprawia, że opinia rówieśników jest lepiej przyjmowana niż osób dorosłych. Tematyka projektu TEENS 4 TEENS dotyczyła problemów nastolatków, natomiast poszczególne zadania były tak skonstruowane, ażeby mobilizowały uczniów do twórczej analizy informacji, wyciągania wniosków, dyskusji, dokonywania porównań oraz wyrażania własnych, czasem kontrowersyjnych opinii i poglądów. Projekt został podzielony na szereg zagadnień, które były regularnie realizowane przez obydwie szkoły w kolejnych miesiącach. W początkowej fazie projektu uczestnicy przedstawili siebie, swoje szkoły i miejscowości, dodając swoje wypowiedzi na Wiki i forum, umieszczając zdjęcia i prezentacje. Dla atrakcyjnego przedstawienia efektów swojej pracy wykorzystali narzędzia za stron internetowych: Earth Google, Picturetrail, Slide Share oraz Flexitime. Wykonanie tych zadań pozwoliło uczestnikom poznać się wzajemnie i przygotować do dalszej współpracy.
Głównym celem projektu była praca nad problemami nastolatków podzielona na następujące zagadnienia: teenage concerns, my style, friends and friendship, our likes and dislikes, pocket money, peer pressure i attitude and behaviour. Do każdego z powyższych zagadnień uczniowie wykonali szereg zadań: wypowiadali na forum swoje opinie i poglądy, wypełniali utworzone dzięki narzędziom strony Zoomerang ankiety i analizowali je wyszukując podobieństwa i różnice pomiędzy niemieckimi i polskimi uczestnikami projektu, tworzyli prezentacje i umieszczali zdjęcia. Uczniowie korzystali z Teen Help Line (wątek na forum) ażeby podzielić się swoimi problemami i uzyskać radę od rówieśników. Szczerość z jaką większość uczniów potraktowała to zadanie pozwoliła nam, nauczycielom zapoznać się z rozterkami dorastającej młodzieży, którą uczymy.
W projekcie nie został pominięty aspekt kulturowy. Uczniowie pisali artykuły, umieszczali zdjęcia i prezentacje przedstawiając najważniejsze święta i tradycje swojego kraju, co pozwoliło na wzbogacenie wiedzy o kraju szkoły partnerskiej.
Małgorzata Walkusz
I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie eTwinning dla projektu TEENS 4 TEENS !
W Poznaniu 25 maja 2012 r. odbyła się konferencja eTwinning połączona z ceremonią rozdania nagród w ogólnopolskich konkursach eTwinning 2012.
Pani Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas objęła patronatem honorowym ogólnopolską konferencję Programu eTwinning połączoną z galą wręczania nagród z okazji zakończenia VIII edycji 2012 dorocznego krajowego konkursu "Nasz projekt eTwinning". Pan Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni przewodniczył ogólnopolskim konkursom eTwinning w roku szkolnym 2011/2012. Goście podkreślali ważną rolę Programu eTwinning w realizacji założeń społeczeństwa informacyjnego, w tym – także programu Cyfrowa Szkoła.
Jurorzy i przedstawiciele fundatorów nagród wręczyli dyplomy i nagrody rzeczowe szkołom i nauczycielom - koordynatorom najlepszych edukacyjnych projektów eTwinning.
Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów jest zwycięzcą w kategorii wiekowej 13-19. Nasz projekt okazał się najlepszy i zajął I miejsce. Koordynatorem projektu była Małgorzata Walkusz, nauczyciel języka angielskiego.
Nagrodą główną w konkursie „Nasz projekt eTwinning – VIII edycja 2012” w kategorii wiekowej 13 – 19 lat była tablica interaktywna SMART BoardTM ufundowana przez Image Recording Solutions Sp. z o.o. W imieniu sponsora nagrodę wręczał Pan Jarosław Czarnecki – Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Image Recording Solutions Sp. z o.o.
Pani Danuta Szymańska-Al Samarrai – Dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy wręczyła list gratulacyjny wystosowany przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Panią Ewę Mes i Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Panią Annę Łukaszewską na ręce koordynatora projektu Małgorzaty Walkusz.
Po zakończeniu konferencji na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, między innymi, zwiedzania Poznania z przewodnikiem oraz gra miejska ‘Enigma”.
Wyróżnienie dla projektu TEENS 4 TEENS za najlepszy Dziennik Projektu!
Uczniowie Gimnazjum nr 3 nadal są bardzo zaangażowani w projekty międzynarodowe eTwinning, które otrzymują wyróżnienia: Odznaki Jakości i Europejskie Odznaki Jakości.
Doceniono wysoką jakość trzech kolejnych projektów:
- Are we different (Francja, Czechy, Rumunia)
- Around the school year (Niemcy, Grecja, Polska)
- TEENS 4 TEENS (Niemcy, Polska)
Projekty są atrakcyjną formą zdobywania wiedzy i motywują uczniów do nauki języka angielskiego, w którym są prowadzone. Projekty pogłębiają własną tożsamość regionalną i narodową oraz poszerzają wiedzę o krajach partnerskich. Sprawiają, że nasi uczniowie są otwarci i tolerancyjni w kontaktach z rówieśnikami z innych europejskich krajów.
Dzięki projektom zyskują również nauczyciele, którzy doskonalą swój warsztat zawodowy i mogą wymieniać doświadczenia z wieloma nauczycielami z krajów partnerskich.
Cieszymy się, że oferta edukacyjna naszego gimnazjum jest wzbogacona i uatrakcyjniona dzięki międzynarodowej współpracy. Koordynator projektów: Małgorzata Walkusz
Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu eTwinning!
Projekt „The Trees of Friendship” otrzymał III miejsce w kategorii wiekowej 13-15 lat a Gimnazjum nr 3 we Włocławku zostało laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Nasz projekt eTwinning 2009 –V edycja”. Projekt realizowany był przez 14 uczniów z klasy IIe, a koordynatorem była Małgorzata Walkusz.
5-6 czerwca 2009 roku w hotelu Sofitel we Wrocławiu odbyła się konferencja „Kreatywne podejście do wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji szkolnej” połączona z ogólnopolską ceremonią wręczenia nagród w konkursach programów eTwinning i Comenius. Uświetniły ją sławy polskiej nauki - prof. dr hab. Maciej Sysło z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Toruńskiego oraz znany językoznawca - prof. dr. hab. Jan Miodek. Wśród gości kongresowych znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Gimnazjum nr3 reprezentowała koordynator projektu Małgorzata Walkusz wraz z dwoma uczennicami z klasy IIe Katarzyną Jóźwiak i Karoliną Białkowską. Nagrodę i list gratulacyjny wręczył nam Dyrektor Programu “Uczenie się przez całe życie” Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – pan dr Paweł Poszytek . Nagroda jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i radością.
W roku szkolnym 2008/2009 dwa kolejne projekty otrzymały Krajowe i Europejskie Odznaki Jakości.
- The Trees of Friendship (Grecja, Cypr, Czechy, Hiszpania, Francja, Bułgaria, Polska), koordynator: Małgorzata Walkusz
- Just Friends (Rumunia, Francja, Polska) koordynator: Małgorzata Walkusz
We wrześniu 2006 r. Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów przystąpiło do programu eTwinning. eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. eTwinning to również doskonalenie zawodowe nauczycieli.
W roku szkolnym 2007/2008 przyszły pierwsze sukcesy, dwa projekty zostały wyróżnione Krajową i Europejską Odznaką Jakości. Odznaka Jakości jest przyznawana wybitnym projektom eTwinning i wskazuje osiągnięcie określonego krajowego i europejskiego standardu. Wyróżnione takimi odznakami projekty są uznawane za przykłady dobrej praktyki, godne do naśladowania przez inne instytucje zarówno w kraju, jak i za granicą. Wyróżnione projekty to:
- We are the neighbours (Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Polska) koordynator: Małgorzata Walkusz
- All under the same European sky (Cypr, Czechy, Grecja, Polska, Portugalia, Francja, Niemcy, Włochy, Szwecja), koordynator: Małgorzata Walkusz