• Akademia z okazji Święta Patrona Szkoły

• „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.“

—  Janusz Korczak

W dniu 28 kwietnia 2022 r. uczestniczyliśmy w akademii z okazji Święta Patrona Szkoły.

To wydarzenie pozwoliło upamiętnić wielkiego charakterem i talentem naszego patrona – Janusza Korczaka. Program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy 7d przypomniał wszystkim istotne tematy, które w czasach współczesnych nie straciły na aktualności. Różnorodność form artystycznego wyrazu pozwoliła uczniom klasy 7d zaprezentować talenty aktorskie. Wyjątkowego charakteru dodawały widowisku wyraziste kostiumy, rekwizyty oraz pantomima, która w symboliczny sposób podkreśliła ideę przedstawienia. To wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci.

• XXV Wojewódzki Konkurs Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

• 23 kwietnia 2022r. miał miejsce XXV Wojewódzki Konkurs Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice: MARTA WILIŃSKA z kl.7c (przygotowanie p. A. Gwardecka) oraz OLGA KASIORKIEWICZ z kl. 8d (przygotowanie M. Siemianowska). Z radością informujemy, że Marta otrzymała WYRÓŻNIENIE, a Olga zdobyła II MIEJSCE w tym konkursie. Gratulujemy recytatorkom!!!

• „Inscenizacja poezji dla dzieci”

•   21 kwietnia 2022 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs „Inscenizacja poezji dla dzieci”.  Uczniowie mieli przygotować wybrany utwór oraz zaprezentować go publicznie. Komisja (p. E. Pospieszna, p. E. Zdanowska, p. M. Siemianowska) oceniała pamięciowe opanowanie tekstu, dobór stroju i rekwizytów oraz ogólne wrażenie artystyczne. Miło nam poinformować,że jury przyznało następujące miejsca:

I MIEJSCE - Alicja Ziółkowska, Hubert Górawski, Michał Maciejewski - kl.3b

II MIEJSCE- Krzysztof Kołodziejczak, Mateusz Świątkowski, Jakub Przyłuski - kl.3d

III MIEJSCE – Emilia Szlachetka – kl.3b

WYRÓŻNIENIE – Zuzanna Zientara, Maja Och, Natasza Kwiatkowska – kl. 2b

oraz  Antonina Rybska – kl.3c

Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim za uczestnictwo.

Nauczyciele biblioteki

• Sukces uczennicy kl. 8d w konkursie literackim

• 4 kwietnia 2022r. w I Liceum Ogólnokształcącym im.Ziemi Kujawskiej we Włocławku odbył się powiatowy konkurs literacki dla uczniów klas ósmych o Cyprianie Kamilu Norwidzie. Naszą szkołę reprezentowali: Olga Kasiorkiewicz z kl.8d (przygotowanie p. M. Siemianowska) oraz Marcin Jaszczak z kl.8e (przygotowanie p. A. Gwardecka). Miło nam poinformować, że  wyróżnienie w tym konkursie otrzymała Olga Kasiorkiewicz. Serdecznie gratulujemy!

• Dzień Ziemi

• W piątek 22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Każdego roku święto odbywa się pod hasłem przewodnim. W 2022 roku brzmi ono : "Inwestujemy w naszą planetę”. Chodzi o to, aby politycy tworzyli warunki do rozwoju nowych technologii, które będą np. ograniczać emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie plastikiem, aby firmy pracowały nad rozwojem proekologicznych technologii i modeli biznesowych, a zwykli ludzie mogli z nich korzystać i wybierali mniej szkodliwe dla środowiska źródła energii.

Chcąc uczcić to święto proponujemy ubrać tego dnia zieloną koszulkę lub bluzę.

• „W zaczarowanej krainie literatury”

• Dnia 13.04.2022 roku odbył się szkolny konkurs recytatorski pt. „W zaczarowanej krainie literatury” przygotowany przez p. Annę Hofman i p. Małgorzatę Pietrzak.

W konkursie brali udział reprezentanci klas I – III. Komisja w składzie: Anna Hofman, Kamila Szlachetka, Małgorzata Pietrzak wyłoniła zwycięzców.

I miejsce – Maja Kwapinska II c

II miejsce – Milena Parecka klasa III a

II miejsce – Julia Michalska klasa I c

III miejsce – Antonina Rybska klasa III c

III miejsce – Weronika Tomczak klasa III d

Uczennica Maja Kwapińska będzie reprezentować Szkołę Podstawową   Nr 22 w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „W WIERSZOLANDII”.

• 7 kwietnia 2022

• W środku pandemii, zanieczyszczonej planety, nasilających się chorób, takich jak rak, astma, choroby serca, w Światowym Dniu Zdrowia 2022, WHO skupia globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania ludzi i planety w zdrowiu oraz wspierania ruchu na rzecz tworzenia społeczeństw skoncentrowanych na dobrobycie. Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia 2022 jest:

Our planet, our health - Nasza planeta, nasze zdrowie.

Nasze decyzje polityczne, społeczne i handlowe napędzają kryzys klimatyczny i zdrowotny. Ponad 90% ludzi oddycha niezdrowym powietrzem wynikającym ze spalania paliw kopalnych. W ogrzewanym świecie komary rozprzestrzeniają choroby dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdują się na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, i trafiły do naszego łańcucha pokarmowego. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Źródła: https://www.gov.pl/web/psse-kutno/swiatowy-dzien-zdrowia-2022