13 listopada na terenie naszego gimnazjum odbyła się akcja, przygotowana przez członków szkolnej grupy Amnesty International pod kierunkiem p. Norberta Skoniecznego, zbierania podpisów pod listem do Króla Bahrajnu Shaikh Hamad bin Issa Al Khalifa, w którym prosiliśmy o niezwłoczne i bezwarunkowe uwolnienia Abdulhadiego Al-Khawaja; wezwaliśmy władze Bahrajnu do wycofania zarzutów przeciw Maryam Al-Khawaja, prześladowanej z powodu szeroko znanej pokojowej działalności na rzecz praw człowieka; niezwłocznego i bezwarunkowego uwolnienia Zainab Al-Khawaja, która jest więźniarką sumienia prześladowaną wyłącznie z powodu pokojowego korzystania z prawa do wolności wypowiedzi; do zapewnienia Zainab Al-Khawaja wszelkiej opieki medycznej, jakiej może wymagać w związku z ciążą; do zniesienia przepisów kryminalizujących korzystanie z wolności słowa oraz do pełnego poszanowania tej wolności.
54-letni Abdulhadi Al-Khawaja jest więźniem sumienia i byłym koordynatorem broniącej praw człowieka organizacji Frontline. Za swoją pokojową działalność został w 2011 roku skazany na dożywotnie więzienie. Wraz z nim uwięziono 12 innych działaczy. W proteście przeciw wyrokowi prowadził już dwukrotnie długi i wyczerpujący strajk głodowy.
Maryam Al-Khawaja, córka Abdulhadiego, przybyła do Bahrainu 27 sierpnia, by odwiedzić uwięzionego ojca, zaniepokojona jego pogarszającym się stanem zdrowia. Aresztowano ją już na lotnisku w Manamie, stolicy Bahrajnu, gdy podczas przeszukania odmówiła wydania telefonu komórkowego. Pierwotnie poinformowana, że toczy się przeciwko niej postępowanie przed sądem, Maryam Al-Khawaja była następnie przesłuchiwana przez prokuratora, tym razem już w sprawie rzekomego incydentu na lotnisku. Została oskarżona o "napaść na funkcjonariusza wykonującego obowiązki służbowe" i aresztowana na siedem dni, na czas śledztwa.
Kolejna córka Abdulhadiego, Zainab Al-Khawaja, została aresztowana 17 października podczas posiedzenia Kryminalnego Sądu Apelacyjnego w Manamie, w związku z dwiema osobnymi sprawami. Według słów świadków w trakcie rozprawy Zainab Al-Khawja wygłosiła oświadczenie: "Jestem córką dumnego i wolnego człowieka. Matka wydała mnie na ten świat, a ja sama urodzę wolnego syna, nawet jeśli stanie się to w więzieniu. Jest moim prawem i obowiązkiem, jako wolnej istoty ludzkiej, protestować przeciw zniewoleniu i tym, którzy do niego doprowadzili." Po jego wygłoszeniu podarła portret króla, a strzępki podała sędziemu, który nakazał jej aresztowanie. Następnego dnia Zainab Al-Khawaja została decyzją prokuratora zatrzymana na siedem dni w celu przeprowadzenia śledztwa z artykułu Kodeksu Karnego Bahrajnu zabraniającego "obrazy króla, flagi i godła państwa". Grozi jej do siedmiu lat więzienia.
Wszystkim, którzy wsparli nasze działania serdecznie dziękujemy.
(zdjęcia w albumie fotograficznym)